
Een veilig bestaan voor iedereen
Samenwerken aan een integrale aanpak om complexe problemen op te lossen in het sociale en veiligheidsdomein.

Adviesbureau zorg- en veiligheid
Inrichting en samenwerking, visie- en beleidsontwikkeling
In situaties met complexe problematiek die zowel het zorg- als veiligheidsdomein raken, is het cruciaal dat ketenpartners goed samenwerken en begrip hebben voor elkaars positie en werkwijze. Veel ketenpartners doen vanuit het eigen domein, bijvoorbeeld zorg, justitie, openbare orde, sociaal domein en wonen, heel veel goede dingen. De behoefte aan maatwerk vraagt om creativiteit en buiten de lijntjes willen en durven kleuren. Niet alleen door professionals, maar ook door bestuurders en beleidsmakers. Wij helpen bij het leggen van verbindingen. Door bij te dragen aan goede en slimme samenwerking tussen organisaties, overheden en maatschappelijke partners zorgen we voor een sluitende keten om inwoners zo goed mogelijk te kunnen helpen. Want wij geloven dat je met een integrale aanpak veel sneller tot een doorbraak komt en de juiste hulp kunt bieden. Samenwerken aan oplossingen, dat klinkt simpel, maar het realiseren van passende oplossingen op het snijvlak van veiligheid en zorg is verre van eenvoudig. Zorg en veiligheid zijn verschillende werelden met verschillende wetgeving en andere sturingsmechanismes. Het zijn organisaties met hun eigen werkwijze en taal. Wij ondersteunen partijen zoals bijvoorbeeld gemeenten, Veilig Thuis-organisaties, zorgaanbieders en justitie met inrichtings- en samenwerkingsvraagstukken, visie- en beleidsontwikkeling en de implementatie van methodes zoals de Aanpak ter Voorkoming van Escalatie (AVE).
Ontwikkeld door bureau HHM: Aanpak Voorkoming Escalatie (AVE)
AVE staat voor Integrale Aanpak ter Voorkoming van Escalatie AVE is een strategische aanpak bedoeld om duidelijkheid te creëren én om op lokaal niveau het gesprek te faciliteren. Dit gesprek vindt plaats op vier niveaus, namelijk casusniveau, procesniveau, managementniveau en bestuurlijk niveau. Het doel is het voorkómen van een escalatie te voorkomen door in de keten van Zorg & Veiligheid beter met elkaar samen te werken. Het model beschrijft verschillende fasen; per fase kunnen de verschillende verantwoordelijkheden (casusregie, procesregie, operationele verantwoordelijkheid en bestuurlijke verantwoordelijkheid) worden toegewezen binnen de gemeente. Door het implementeren van de AVE aanpak in verschillende gemeenten wordt de werkwijze van de ketenpartners inzichtelijk en komen krachten, knelpunten en oplossingen naar voren. Daarnaast wordt de samenhang tussen de zorg- en veiligheidsketen versterkt. Wij ondersteunen en adviseren gemeenten bij de inrichting van AVE en zorgen voor implementatie door middel van het organiseren van bijeenkomsten, workshops en trainingen.
Ons AVE-aanbod: voor verbinding van de zorg- en veiligheidsketen
AVE Stappenplan

Stap 1. Besluiten
Soms is de opgave waar de gemeente rondom het thema Zorg & Veiligheid voor staat nog niet duidelijk. Bestuurlijk commitment en prioritering ontbreken, terwijl in de keten de noodzaak tot verbetering wel wordt gevoeld. We brengen in beeld wat de opgave is binnen de keten van Zorg & Veiligheid, hoe dit zich verhoudt tot regionale en landelijke ontwikkelingen en op welke manier AVE kan bijdragen. Dit kunnen we doen door het organiseren en begeleiden van een bijeenkomst met bestuurders.
Stap 2. Ontwerpen
In de ontwerpfase begeleiden we het proces om AVE te ontwerpen en eigenaarschap en draagvlak te creëren. We doen dit samen met een kerngroep van een aantal medewerkers uit de domeinen Wmo, Jeugd en Veiligheid en Participatie, waarbij zowel beleid als de aansturing van de uitvoering wordt vertegenwoordigd. Waar nodig betrekken we externe partners. Met de kerngroep worden vijf stappen doorlopen om te komen tot een ontwerp.
Stap 3. Invoeren
Wij zien dat gemeenten tijdens de invoeringsfase zowel inhoudelijk als procesmatig voor de nodige uitdagingen komen te staan. Daarnaast blijkt het door de waan van de dag soms moeilijk om urgentie en de leidende principes van AVE vast te houden. Wij kunnen gemeenten in de rol van procesondersteuner helpen in de invoeringsfase als stok achter de deur om voortvarend aan de slag te gaan met de invoering van AVE.
Stap 4. Doen
Als het ontwerp is afgerond en de werkafspraken zijn gemaakt, is het zaak om daadwerkelijk met de nieuwe afspraken aan de slag te gaan. Om dit te doen is het belangrijk dat diverse functionarissen zijn getraind in hun nieuwe rol. Wij kunnen hierbij bijvoorbeeld ondersteunen met een bijeenkomst voor operationeel en bestuurlijk verantwoordelijken, een training casus- en procesregie en een bijeenkomst voor ketenpartners.
Stap 5. Borgen
Nadat alle procesfasen zijn doorlopen, is het belangrijk om AVE te borgen en te blijven verbeteren volgens de PDCA-cyclus. Hiervoor is structurele aandacht nodig binnen de gemeente. Onze ervaring is dat afspraken kunnen verwateren en kennis verdwijnt als dit ontbreekt. Wij kunnen hierbij ondersteunen met een train-de-trainer en een audit.
Ons werk uitgelicht
Ontmoet onze adviseurs zorg- en veiligheid
Bureau HHM
Onderzoek & advies
op het gebied van….
-
Organisatie
-
Beleidsevaluatie en advies
-
Systeem en stelsel
-
Strategie
-
Financiering
Bewegen & implementatie voor….
-
Samenwerkingsverbanden
-
Aanbieders
-
Overheid of financier
-
Vereniging
-
Landelijke organen
Innovatie & ontwikkeling
door….
-
Methodieken
-
Verhalen & in beeld brengen
-
Zorgtechnologie
-
Anders werken
Samen maken we zorg en ondersteuning beter
wij werken samen met

Zorgaanbieders

Financiers

Overheden
Samenwerkingsverbanden
Cliëntorganisaties
Koepelorganisaties
Kennismaken?
Als ontwikkelaar van AVE is bureau HHM expert op het gebied van de implementatie van de aanpak. Wij helpen ook uw gemeente graag om de zorg- en veiligheidsketen te verbinden

















